مجموعه کلینیک های دندانپزشکی کی ناز

  • time@keynazclinic.com
  • 021-22303806

بریج دندان

بریج دندان

روکش یا بریج دندان چیست؟

روکش دندان یک سرپوش به شکل دندان است که روی دندان قرار می گیرد و روی آن را می پوشاند تا دندانپزشک شکل، اندازه، استحکام و ظاهر آن را بهبود بخشد. روکش دندان ها و اغلب بریج ها پروتزهای ثابت هستند.

روکش یا به عبارت دیگر پروتز دندان ثابت یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندانهای با تخریب گسترده گذاشته میشود ،تا علاوه بر حفاظت از آنها در برابر شکستن، عملکرد زیبایی دندان نیز مجددا به آن باز گردانده شود.

پروتز دندان به دو دسته پروتز ثابت و پروتز متحرک تقسیم می شوند که روکش دندان در بین اغلب افراد جامعه با عنوان پروتز ثابت نامیده می شود.

 

روکش یا بریج دندان چیست؟

روکش دندان یک سرپوش به شکل دندان است که روی دندان قرار می گیرد و روی آن را می پوشاند تا دندانپزشک شکل، اندازه، استحکام و ظاهر آن را بهبود بخشد.

روکش دندان ها و اغلب بریج ها پروتزهای ثابت هستند. روکش یا به عبارت دیگر پروتز دندانثابت یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندانهای با تخریب گسترده گذاشته میشود ،تا علاوه بر حفاظت از آنها در برابر شکستن، عملکرد و زیبایی دندان نیز مجددا به آن باز گردانده شود. پروتز دندان به دو دسته پروتز ثابت و پروتز متحرک تقسیم می شوند که روکش دندان در بین اغلب افراد جامعه با عنوان پروتز ثابت نامیده می شود.

روکش بریج دندان و انواع سرامیکی و فلزی آن

سیستم کامپوزیت تقویت شده با فایبر FRC که در سیستم FRC همان گونه که از نام آن مشخص است، با افزودن رشته هایی از جنس پلیمرهای شیشه، به استحکام کامپوزیت افزوده شده و خواص مکانیکی آن بهبود می یابد.

بریج های PFM، از یک فریم فلزی و بخش بیرونی چینی تشکیل می شوند.

همچنین از سیستم های تمام سرامیک می توان برای ساخت بریج هایی برای جایگزینی یک دندان استفاده نمود.

انواع روکش بریج دندان

بیماران دارای مشکل دندان در هنگام استفاده از روکش دندان انتخاب های زیادی دارند. در این حالت روکش مناسب بستگی به هزینه و قیمت، نیازهای درمانی، و خواسته های زیبایی شما دارد. برخی از این انتخاب ها به شرح زیر هستند

روکش بریج دندان سرامیکی:

روکش سرامیکی از مواد نیمه شفاف و موادی به رنگ دندان ساخته می شود که به منظور مطابقت با دندان های اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. روکش های سرامیکی یک انتخاب عالی برای بیمارانی است که به دنبال ایجاد یک ظاهر طبیعی برای دندان های خود باشند یا نسبت به فلزات آلرژی داشته باشند.

عیب اصلی روکش های سرامیکی در این است که دوام و ماندگاری آنها به میزان روکش های فلزی نیست.

روکش بریج دندان زیرکونیوم:

روکش دندان ساخته شده از زیرکونیوم ظاهر و ساختار یک دندان طبیعی را شبیه سازی می کند، اما به سادگی روکش های ساخته شده از پرسلاین یا سرامیک بریده یا شکسته نمی شوند. بسیاری از دستگاه های دیجیتال می توانند این روکش را در طول یک روز بسازند.

روکش PFM:

روکش PFM به طور معمول از ساختار فلزی برخودار هستند. روکش های PFM به علت وجود فلز در زیر ساختار خودکار و به عبور نور نیستند و در نتیجه رنگ طبیعی دندان زیر خود را نمی تراش بازتاب دمنرو به همین علت تفاوت بین روکش PFM و دندان های کناری آشکار می شود. از به علت وجود فلز منجر به ایجاد حساسیت گرمایی و سرمایی می شوند. و موجب ایجاد رنگ سیاه در اطراف شبیه دندانی می گردند و چون تمامی مراحل آن توسط دست و بدون دخالت دستگاه می باشد از دقت و ظرافت کمتری نیز برخودار است. از مزایای روکش PFM استحکام بالا و استفاده از آن صحبت جایگزینی چند دندان از دست رفته می باشد.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام کی ناز کلینیک

به روزترین تصاویر دندانپزشکی

تلگرام کی ناز کلینیک

به روزترین مطالب دندانپزشکی

آپارات کی ناز کلینیک

جدیدترین ویدیو های دندانپزشکی

گرفتن وقت اینترنتی

hrdnaiere@gmail.com